Csicsai Gábor

Udalosti
Prevziať
HIDMONDO_2015-12-3_NET.pdf HIDMONDO_2015-09-30_NET.pdf HIDmondo_all_04.pdf

Farmári budú môcť opäť predávať svoje výrobky na trhoch

Obmedzenie ambulantne predávať potraviny v obciach, kde sa nachádza maloobchodná predajňa, tak končí po niekoľkých dňoch.

BRATISLAVA. Farmári budú môcť opäť predávať svoje výrobky na trhoch. Prezident Andrej Kiska podpísal novelu zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorú parlament prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť nadobúda dňom vyhlásenia.
Obmedzenie presadil len nedávno v parlamente poslanec za stranu Smer-SD Andrej Kolesík. Zdôvodňoval to tým, že chcel zabezpečiť vysokú úroveň ochrany spotrebiteľa.
Obmedzenie však zabránilo plnému využitiu rôznych nových foriem ambulantného predaja, ako sú napríklad predaj z dvora, predaj z automatov alebo farmárske trhy.
"Návrhom sa zabezpečí možnosť predávať na tzv. farmárskych trhoch a prostredníctvom iných foriem ambulantného predaja využívaných predovšetkým malými domácimi chovateľmi, pestovateľmi a výrobcami poľnohospodárskych produktov," zdôvodnil novelu minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD).

Novela reaguje aj na vytýkané nedostatky zo strany Európskej komisie (EK) pri preberaní eurosmernice z roku 2005 o nekalých obchodných praktikách podnikateľov voči spotrebiteľom na vnútornom trhu.

"EK uvádza, že podľa jej názoru ide v slovenskej legislatíve o duplicitnú úpravu vzťahov, na ktoré sa uplatňujú ustanovenia eurosmernice. Pretože ide o smernicu charakteru maximálnej harmonizácie, členské štáty nie sú oprávnené prijať alebo ponechať v platnosti odlišnú právnu úpravu," dodal vo vládnom materiáli rezort hospodárstva.
Opozičný poslanec Gabriel Csicsai (Most-Híd) v parlamente neuspel so svojím návrhom, aby mohli farmári na trhoch predávať aj ovce, kozy, kone či hovädzí dobytok, a to na základe súhlasného stanoviska príslušného orgánu veterinárnej správy.
Súčasný zákon totiž zakazuje na trhových miestach predávať živé zvieratá, toto obmedzenie sa nevzťahuje len na predaj sladkovodných rýb, domácej vodnej hydiny, domácej hrabavej hydiny, domácich králikov, psov, mačiek či drobných hlodavcov na propagačné účely.

Most-Híd: Smeru pri prideľovaní štátnej pôdy na malých farmároch nezáleží
26.05.2015

Naďalej nebudú rovnaké pravidlá pri prideľovaní štátnej pôdy a prístup k pôde pre malé podniky sa nezlepší.

Poslanec Gabriel Csicsai vychádzajúc z programového dokumentu strany Most-Híd - Občianskej vízie - chcel vytvoriť priaznivejšie podmienky pre podnikanie v poľnohospodárstve pre malé a stredné podniky, malých farmárov a gazdovstvá rodinného typu. Postarať sa o to mala novela zákona o pozemkových úpravách, ktorú, žiaľ, predstavitelia vládnej strany zmietli zo stola.

„Hlavným prínosom právnej úpravy mala byť stabilizácia udržateľného rozvoja slovenského vidieka, vytváranie podmienok pre mladých poľnohospodárov a poľnohospodárov podnikajúcich v malých alebo mikro podnikoch a umožnenie prístupu k poľnohospodárskym pozemkom, ktoré majú v súčasnosti v prenájme veľkí poľnohospodári a veľké podniky,“ vysvetlil poslanec za Most-Híd podstatu svojho návrhu novely, ktorou by sa odstránili nedostatky súčasne platnej legislatívy. „Aktuálna právna norma skresľuje podmienky výberových konaní, nakoľko berie do úvahy pomer celkovej obhospodarovanej plochy, nie iba od Slovenského pozemkového fondu (SPF),“ spresnil Gabriel Csicsai

Podľa slov poslanca NR SR, Smer nepodporením novely strany Most-Híd odmietol pomoc malým poľnohospodárom, ktorí tak naďalej nebudú mať umožnený prístup k základnému pracovnému prostriedku, a to k pôde. „Práve prenájom prostredníctvom SPF je pre väčšinu z nich jedinou alternatívou, ako sa dostať k pôde. Zdá sa však, že pre vládnu stranu nie je dôležité, aby platili rovnaké pravidlá pri prideľovaní štátnej pôdy pre každého uchádzača, obzvlášť, ak ide o podporu, rozvíjanie špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby, ako aj o vytvorenie podmienok pre mladých poľnohospodárov a poľnohospodárov, ktorí podnikajú v malých a mikro podnikoch," dodal Gabriel Csicsai.