Csicsai Gábor

Udalosti
Prevziať
HIDMONDO_2015-12-3_NET.pdf HIDMONDO_2015-09-30_NET.pdf HIDmondo_all_04.pdf

Úspešne sme naštartovali projekt, ktorý pomôže deťom

29.06.2015

Za celou iniciatívou stojí poslanec NR SR za Most-Híd, Gabriel Csicsai, ktorý v spolupráci s aktivistami projekt „Moja prvá záhrada“ už úspešne naštartoval.

„Hlavným cieľom projektu s názvom ´Moja prvá záhrada´ je, aby si žiaci základných škôl na vlastnej koži vyskúšali, ako sa pestuje ovocie a zelenina a zamilovali si chuť kvalitných produktov, ktoré si sami vypestujú. Deti si takto môžu osvojiť, že konzumácia skutočne kvalitnej zeleniny a ovocia, prispeje k tomu, aby ich životný štýl niesol prívlastok – zdravý,“ vysvetľuje zámer svojho nápadu Gabriel Csicsai.

Iniciatíva, ktorú v našich zemepisných šírkach možno označiť za skôr ojedinelú a vzácnu, pomohli úspešne na južnom Slovensku rozbehnúť aktivisti. Do projektu „Moja prvá záhrada“ sa zapojili viac ako dve desiatky základných škôl, napríklad v Šamoríne, Dolnom Štále či Tvrdošovciach.

„Momentálne už zbierame úrodu zeleniny, pričom porovnávame jej kvalitu a chute s produktmi, ktoré ponúkajú obchodné reťazce. Teší ma, že sa nápad úspešne zrealizoval. Na viac ako 20 školách žiaci usilovne pracovali v školských záhradkách spolu s učiteľmi a miestnymi garantmi projektu – záhradkármi. Výsledkom ich úsilia sú kvalitné a zdravé domáce produkty, z ktorých sme spolu s malými školákmi pripravili a ochutnali napríklad špenátový prívarok, jarnú cibuľku či sladký hrášok. Na jeseň, keď sa žiaci vrátia do školských lavíc, nájdu vo svojej školskej záhradke aj ovocie - konkrétne jablká a hrušky " hodnotí Gabriel Csicsai, podľa ktorého aktivitu uvítali aj pedagógovia.

Stravovacie návyky sa u človeka formujú už od útleho detstva a je potrebné včas naše ratolesti v tejto súvislosti usmerniť. Gabriel Csicsai chce preto so svojim tímom osloviť aj ďalšie školy. „Stravovanie detí by sme mali mať pod drobnohľadom, považujem to za veľmi dôležité. Už na jeseň plánujeme navštíviť aj ďalšie školy a pokúsime sa získať ich pre náš projekt. Veríme, že ich ´Moja prvá záhrada´ osloví a k tejto iniciatíve sa rovnako úspešne aj pripoja,“ dodal poslanec NR SR za Most-Híd.