Csicsai Gábor

Udalosti
Prevziať
HIDMONDO_2015-12-3_NET.pdf HIDMONDO_2015-09-30_NET.pdf HIDmondo_all_04.pdf

Gábor Csicsai: 10 rokov Most-Híd

11.09.2019

Strana Most-Híd vznikla pred desiatimi rokmi v prvom rade ako obranca občianskej spoločnosti proti extrémnym nacionalistom a populistom, reprezentovaným najmä vtedajším Smerom, SNS a HZDS. Vychádzala z toho, že ak im má čeliť, tak sa nemôže vydať tým istým smerom, ale ani smerom nacionálnej výlučnosti a getoizácie maďarskej menšiny v podaní SMK.

V Moste-Híd sa v lete 2009 prvýkrát stretli maďarskí a slovenskí politici, ku ktorým sa pripojili aj predstavitelia ďalších národností a etník, ktorých spájal pocit občianskej súdržnosti, pokojné spolužitie, alebo ak chceme, antipopulizmus aj antinacionalizmus, dôraz na ľudské práva a právny štát. Nie náhodou bolo vtedy v embléme strany slovo spolupráca, hlavne slovensko-maďarská, ako jediná rozumná odpoveď na povestnú „maďarskú kartu“. Tieto základné princípy spájali v Moste-Híd konzervatívnych aj liberálnych politikov, a aj preto sa strana mohla po voľbách v roku 2010 stať súčasťou vládnej koalície.

Po tom, ako liberálna SaS v polovici volebného obdobia poslala na výmennú lavicu svoju vlastnú vládu, nasledovala 4-ročná opozičná politika, ktorá niektorých voličov odradila. V dôsledku toho bol výsledok volieb v roku 2016 výrazne pod 7%. Z toho dôvodu trochu paradoxne sa strana po voľbách roku 2016 stala súčasťou koalície spolu so stranami hodnotovo nekompatibilnými, ktoré dovtedy tvorili jej antipól. Taký bol však výsledok volieb.

Po štyroch rokoch, napriek tomu, že rezorty strany Most-Híd sa môžu chváliť pozitívnymi výsledkami, dnes strana dopláca na toto manželstvo z rozumu, a niektorí hľadajú východisko v obnove „manželstva“ s SMK. So stranou, s ktorou sa Most-Híd zásadne rozišiel roku 2009. Dnes sa ukazuje, že tento hodnotový rozpor spred desiatich rokov sa nedá zo dňa na deň čarovným prútikom prekonať, ani pod hrozbou neúčasti v budúcom parlamente. Pre jeho terapiu sa totiž za desať rokov neurobilo nič, naopak, priekopy sa prehlbovali. Netreba však z toho robiť tragédiu, tobôž tragédiu maďarskej menšiny na Slovensku.

Treba zviesť poctivý zápas o hodnoty, na ktorých táto strana bola vybudovaná, ktorých revitalizácia pri udržaní demokracie a právneho štátu na Slovensku bude mať v najbližších rokoch možno väčší význam, ako si dnes vieme predstaviť.