Csicsai Gábor

Udalosti
Prevziať
HIDMONDO_2015-12-3_NET.pdf HIDMONDO_2015-09-30_NET.pdf HIDmondo_all_04.pdf

Ficovi sú učitelia ukradnutí

14.12.2015

Zoznam zlyhaní vlád Roberta Fica je dlhý, ale len máloktoré z nich ovplyvní budúcnosť Slovenska takým zásadným spôsobom ako zlyhanie v oblasti školstva. Obrazom slovenského školstva sú nešťastní žiaci, frustrovaní a rezignovaní učitelia a nespokojní rodičia. Samozrejme, podiel na súčasnom stave slovenského školstva nesú všetky ponovembrové slovenské vlády, Robert Fico však premrhal väčšiu časť poslednej dekády bez toho, aby sa slovenské školstvo posunulo výraznejším spôsobom dopredu. Naopak, v krajine čoraz viacej prevláda pocit, že slovenské školstvo ide dolu vodou.

Kľúčovým problémom slovenského školstva pritom stále zostávajú financie. Počas vlád Roberta Fica bolo peňazí na mnoho vecí – dotácie pre uholné bane, predražených masérov, veľkorysé IT projekty alebo garáže pod bratislavským hradom. Školstvo patrilo počas oboch vlád Roberta Fica medzi hlavné priority – žiaľ iba slovné. Rozpočtová kapitola školstva za celé obdobie vlády Roberta Fica rozpráva iný príbeh. Školstvo zostáva stále rozpočtovou popoluškou a podľa údajov OECD sú výdavky na vzdelávanie na Slovensku hlboko pod priemerom členských štátov OECD. Kým v často spomínanom Fínsku investovali v roku 2011 do vzdelávania takmer 7 % HDP, na Slovensku to bolo sotva 4 %. Áno, vzhľadom na vložené prostriedky podáva slovenské školstvo ešte dobrý výkon. Otázkou je však, že dokedy. Opotrebováva sa totiž jej kľúčová súčiastka – učiteľ.

Nízke platy učiteľov nemotivujú mladých ľudí pracovať školstve, preto nám učiteľský zbor neustále starne. Nástupný plat učiteľa je v súčasnosti na úrovni 590 eur, čo priláka do školstva iba málokoho. Podľa údajov OECD učitelia na základných a stredných školách na Slovensku nezarobia ani 50 % príjmu vysokoškolsky vzdelaného pracovníka. Výsledkom toho je, že väčšina absolventov pedagogických fakúlt na Slovensku sa za súčasných podmienok nechystá zamestnať v školstve. Riaditelia škôl následne musia pracovať so slabším učiteľským zborom, z čoho vyplývajú aj zhoršujúce sa výsledky študentov. A žiaci? Najlepší nám už dnes húfne odchádzajú za lepším vzdelaním do zahraničia. A keď raz odídu, na Slovensko sa vracajú iba výnimočne.

Vlády Roberta Fica problém nízkych učiteľských platov nikdy neriešili komplexne, ich zvýšenie zostalo vždy iba na úrovni pár percent. Nie je tomu inak ani teraz, keď učiteľské platy v januári majú rásť opäť iba o 4 %. Týmto tempom sa však platy učiteľov nikdy nepriblížia platom iných vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov. Nie je preto prekvapujúce, že pohár trpezlivosti učiteľov pretiekol a časť z nich vstúpila do ostrého štrajku. Učiteľom už nestačia prejavy plné hmlistých sľubov, tieto reči počúvajú už dlhé roky. Chcú vidieť zmeny tu a teraz – dôstojnejšie učiteľské platy a zvýšenú pozornosť o školstvo. Minister školstva Juraj Draxler a premiér Robert Fico však učiteľom odkazujú – peniaze nie sú, učitelia musia byť trpezliví. Aj by sme uverili, keby peniaze neboli na predvolebné sociálny balíčky, predražené učebné pomôcky, diskutabilné Planéty vedomostí a miliónové projekty pre pochybné súkromné vysoké školy.

Smutné pritom je, že Slovensko má na to, aby zafinancovalo vyššie platy učiteľov – treba len správne nastaviť priority. Ak chceme mať dobre fungujúce a zdravé školstvo, platy učiteľov musia plošne narásť o desiatky percent. Iba takto dokážeme do školstva pritiahnuť ambicióznych a agilných učiteľov. Vláda Roberta Fica jasne ukázala, že vytvorenie moderného a ambiciózneho školstva je pre ňu príliš veľkou úlohou a iné sa nedá očakávať ani od prípadnej ďalšej vlády pod jeho vedením. Preto sme s kolegami z opozície zozbierali podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu k situácii v školstve a v zdravotníctve. Treba jednoznačne demaskovať nemohúcnosť vlády Roberta Fica v oblasti školstva, vyjadriť jednoznačnú solidaritu s učiteľmi a ponúknuť ambicióznejšiu víziu pre slovenské školstvo. Naše deti i naši učitelia si to zaslúžia.